Nikah İşlemleri İçin Gerekli Evraklar

 

Sevdiğiniz kişi ile evliliğe karar verdiniz  Söz-Nişan yapıldı ve son olarak sıra dünya evine girmeye  yani nikaha geldi. Uzun süredir yapılan tatlı telaşlar, tatlı yorgunluğun bitmesine çok az kaldı. Evlilik sürecinde çiftlerin aklında ” nikah tarihini nasıl alırım? , Nikah başvurusu nasıl yapılır?, Nikah işlemleri için hangi evraklar gerekli? gibi birçok soru dolaşır durur.  Çok daha fazla yorulmamanız için ve aklınızdaki soruları ortadan kaldırmak için bu yazımı derledim.

Öncelikle Nikah başvurusu için gerekli evraklar;

  • Fotoğraflı Nüfus Cüzdanı Aslı ve Fotokopileri.
  • Vesikalık Fotoğraf.
  • Sağlık Raporu.
  • Nüfus Kayıt Örneği/Evlenme Ehliyet Belgesi.
  • İkametgah Belgesi
  • Evlenme beyannamesi’dir.

Evrakları Nasıl Hazırlarım? 

İşimizi kolaylaştıran bilgisayarlar ve internet olduğu için bu belgeleri çok kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz.Nüfus Kayıt Örneğini , İkametgah Belgesini  E-Devlet üzerinden erişip çıktı alabilirsiniz.  Sağlık Raporunu artık Sağlık Ocağından alabilirsiniz. Özel hastanelerden alınan Sağlık Raporları kabul edilmemektedir. 

Nikah İçin Nereye Başvurulur? 

Evrakları hazırladıktan sonra eşlerden birinin ikametinin bağlı bulunduğu ya da nikahın kıyılacağı yerin bağlı olduğu belediyeye başvuruda bulunabilirsiniz. Fakat çiftlerden birinin ikamet ettiği ilçe dışında bir yerde evlenmek için evlenme izin belgesi gerektiğini de söylemeliyim. Evlenme izin belgesi nereden alınır dersen, yine çiftlerden birisinin ikamet ettiği ilçeye bağlı belediyeden alınması yeterli olacaktır. Hazırlamış olduğunuz evrakların geçerliliği 6 aydır. 6 ay içerisinde istediğiniz ya da müsait olduğunuz başvurunuzu çok kısa sürede yapabilirsiniz. Başvuru sırasında her iki çiftin belediyede olması gerekir.

Nikah Tarihi Ne Zamana Alınabilir? 

Başvurduğunuz andan 24 saat sonrasına Nikah Tarihi alabilirsiniz.

Nikah İşlemi Ücreti Nedir? 

Nikah işlemleri, başvurulan belediye, nikah salonu kapasitesi, nikahın hafta içi ya da hafta sonu olması, dış nikah ise gidilecek mekana göre ücretler değişiklik gösterebiliyor. Örneğin İstanbul’da Nikah Salonunda kıyılan nikah hafta içi ve hafta sonu olarak 200-500 TL arasında ücretler değişebiliyor. Düğün salonunda kıyılacak nikah için de cebinizden en az 500 TL çıkarmanız gerekmektedir.