Çeyiz Serme Adeti

Çeyiz Serme ne zaman yapılır, kimler çağırılır, farklı şehire gelin gidenler nasıl yapabilir hepsinin cevabı bu yazıda!

Çoğu gelin artık çeyiz serme adetini uygulamasa da bunu devam ettiren gelinlerimiz ve aileler de azımsanamayacak kadar fazla sayıda. Bu yüzden çeyiz serme ne zaman yapılır, kimler çağırılır, farklı şehire gelin gidenler nasıl yapabilir hepsini tek tek ele alacağız. Konu adet olunca yöreden yöreye değişebileceğini tekrar hatırlatmakta fayda var tabii 😉

Düğüne bir iki hafta kala artık evinizin mobilyaları gelir, temizlik yapılır çeyizler yavaş yavaş açılmaya başlanır. İşte bu esnada ister evin bir odasına isterseniz de evin geneline çeyizleri serip hem kız tarafı hem de erkek tarafından misafirlerinizi çağırabilirsiniz. Tek bir günde herkesi ağırlayabilir veya bir hafta boyunca gelen giden oldukça sergileyebilirsiniz bu tamamen sizin isteğinize kalmıştır.

Farklı bir şehirde evinizi kuruyorsanız, ailenizin evinde salona veya başka bir odaya çeyizler kırmızı kurdalelerle süslenerek kutuları fazla açılmadan yerleştirilebilir.  Bu eşyalar sonrasında kendi evinize taşınacağı için düğünden birkaç ay önce yapılması gelinin işini kolaylaştıracaktır. Bu şekilde hem adet yerini bulmuş olur büyüklerin gönlü olur hem de düğüne birkaç hafta kala gelin evi fazla dağılmamış olur.

Son seçenek de daha samimi olduğunuz yakın akraba ve arkadaş çevresiyle kutuları birlikte açıp birlikte yıkayıp yerleştirmektir. Bir yandan getirilen ikramlıklar yenir, çaylar içilir evde ilk kahkahalar atılmaya başlanır. Amaç güzelliklere ortak olmaksa bir geline yapılacak en büyük yardım yükünü hafifletmektir.

Leave a Reply