Çeyiz Hesabı Başvurusu Nasıl Yapılır? Çeyiz Hesabı Nedir?

Merhabalar; Bu konumuzda sizlere Çeyiz Hesabı Başvurusu Nasıl Yapılır? ve Çeyiz Hesabı Nedir? gibi sorularına yanıt vermek için bu konumuzu yazıyorum.

Çeyiz hesabı ve devlet katkısı yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Ancak bu yönetmelikten yaralanmak için 27 yaşından önce evlilik şart. Aslında yönetmenliğe göre 1 den fazla hesap açamıyor çiftler, tek hesap üzerinden birikimlerini yapacak. Buna göre düzenli ödeme yapabilmek için en az 100 TL en yüksek 1.000 TL olarak belirlendi.

Katılımcıların devlet katkısına hak kazanması için evlilik tarihinden önce asgari 3 yıl boyunca açılacak hesaba düzenli ödeme yapması ve 27 yaşını doldurmadan da ilk evliliğini yapması gerekli. Ayrıca, devlet katkısının hesaplanmasında evlilik tarihindeki birikim esas alınacak. Devlet katkısı ödemesi, evlilik tarihindeki birikim tutarının yüzde 20’sini ve azami 5 bin lirayı geçemeyecek.

Peki Bu hesap nasıl nasıl açılıyor bunun bilgisini verelim sizlere.

Devlet Katkısı Ne Kadar, Nasıl Talep Edilecek?

27 yaşını doldurmadan ilk evliliklerini yapan ve daha önce çeyiz hesabı açtırmış olan kişilerin devletin çeyiz yardımından faydalanma hakkı olacak.

Bu durumdaki kişiler evliliklerini müteakip ilgili bankaya başvurmaları halinde çeyiz hesaplarına Devlet katkısı ödeniyor.

Devlet katkısı ödemesi hesapta biriken toplam tutarın yüzde 20’sini ve azami 5.000 Türk Lirasını geçememekte.

Azami tutar her yıl yeniden değerleme oranı kadar artırılacak. Azami tutarı üç katına kadar artırma konusunda ise yasa ile Bakanlar Kurulu yetkili kılınmış durumda.

Devlet katkısı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bütçesine bu amaçla konulan ödenekten defaten (bir kerede) karşılanacak ve hak sahibine hesabın bulunduğu banka aracılığıyla ödenecek.

Hak sahipliğinin tespitinden ve aktarılacak Devlet katkısının doğru ve tam hesaplanmasından hesabın bulunduğu banka sorumlu olacak.

Devlet destekli evlilik kredisi nasıl alınır?

Çeyiz hesabında maksimum 25 bin lira para biriktiren gençler, devletten 5 bin lira çeyiz desteği alıyor. Bu destek, bankada yapılan birikim karşılığında veriliyor. Ayrıca sistemde zorunlu olarak 3 yıl kalmak gerekiyor. Çeyiz hesabında birikim yapanlar için Evlenme aşamasında % 20 oranında devlet desteği sağlanıyor. Yönetmeliği okumak isterseniz BURAYA  ( MADDE 14 – 3/6/2011 tarihli ve 633 sayılı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye aşağıdaki ek madde eklenmiştir. ) tıklayınız.  Devlet destekli çeyiz yardımı için başvuruda bulunmayan ve evlilik kredisi almak isteyenlerin  için birçok banka tarafından, uygun faiz ve vade seçenekleri ile bireysel ihtiyaç kredileri veriliyor. Bazı bankalar ise evlenenler için kredi isimli kampanyalar düzenliyor. Bu kampanyalar ise, beyaz eşya almak, düğün nişan veya söz yapmak, tatile ve balayına gitmek artık çok kolay. Gerekli evrakları hazırlayın, bankaya başvurun ve 50.000 TL.  evlilik kredinizi alın. Hepsi bu kadar!

Yapı kredi bankası evlilik kredisi ve şartları

Evlenme tarihini belirleyen ve balayı, ev, beyaz eşya, çeyiz gibi giderler için paraya ihtiyaç duyanlara 36 ay vadeli Yapı kredi bankası evlenme kredisi veriyor. Devlet destekli evlilik kredisi için gerekli belgeler ise;

  • Maaş durumunuzu gösterir gelir belgesi, şirket ortağı olduğunuz belirten evraklar
  • Esnaflar için vergi levhasının fotokopisi
  • Emekliler için maaş belgeleri
  • Kredi almak isteyen kişinin kira ve benzeri gelirleri mevcut ise, bu gelirlere ait belgeler

Halkbank günde 12 liraya 10 bin lira evlenme kredisi

Halkbank şubelerine gelen damat ve gelin adayları, günde 12 lira karşılığında 10 bin lira evlenme kredisi çekebiliyor. Bu krediden faydalanmak için, başvuruda bulunan şahısların gelir belgeleri ve kimlikleri ile başvurmaları gerekiyor. Başka herhangi bir şart olmayıp, kredi çekmek isteyenler hemen HALKBANK şubelerini ziyaret edebilirler. Eğer gelin veya damat kamu personeli ise, bu kez vade ve faiz oranlarında banka tarafından daha farklı indirimler yapılabilmektedir. Memurlara özel kamu personelin kredisine ait düşük faiz oranları uygulanabilmektedir. Buradan yardım alabilirsiniz.

Kuveyt Türk Bankası evlilik kredisi ve şartları

Evlenme tarihinden asgari 3 sene önce para biriktirmeye başlayacak gençlere Kuveyt Türk Bankası evlilik hesabı açıyor ve bu hesapta para biriktiren gelin ve damat adaylarına evlenme tarihlerinde kredi imkanı sağlıyor. 36 ay vadeli, 50 bin liraya kadar evlenme kredisi veren banka, tüm düğün masraflarınızı karşılıyor.

Garanti bankası evlilik kredisi ve şartları

Türkiye’ nin en çabuk ve en kolay kredi veren bankası olan GARANTİ bankasında, her ihtiyaca bir çözüm mevcut. Eğer evlenmek isteyen kişiler, Garanti şubelerini ziyaret eder ve evlenme kredisinden faydalanmak istediklerini beyan ederlerse, banka tarafından en düşük ihtiyaç ve bireysel krediler ile aynı düşük faiz oranından yardımcı olunmaktadır. Şuan itibariyle %1,19 faiz oranı ile elli bin liraya kadar garanti bankası evlilik kredisi çekilebilmektedir. Garanti evlilik kredisini kullanabilirsiniz.

2016 yılı Ekim ayından itibaren 48 ay vadeli devlet destekli evlilik kredisi kullanabilirsiniz.

CEPTETEB Evlilik kredisi

Şubesiz mobil bankacılığı ile evlilik adaylarına kredi veren TEB, düşük faizli 20 bin lira 12 ay vadeli evlenme destek kredisi, 30 bin lira 24 ay vadeli kredi ve 50 bin lira 36 ay süre ile %1 seviyelerinde evlilik kredisi çekebilirsiniz. İhtiyacınız olan kredi miktarını net olarak hesaplayarak, banka şubesine tüm evlenme masraflarını beyan etmeniz durumunda Türkiye ekonomi bankası tarafından her ihtiyacınız karşılanacaktır. İsterseniz 2 dakika 35 saniye sürmekte olan HIZLI KREDİ BAŞVURUSU ile internet üzerinden hemen evlenme kredinizin başvurusunu gerçekleştirebilirsiniz.

Evlilik kredisi çekmek için gerekli belgeler ve evraklar

  • Nüfus cüzdanı veya kimlik yerine geçen belge,
  • Onaylı maaş bordrosu veya aylık net geliri gösteren evraklar,
  • Banka tarafından talep edilmesi durumunda kefile ait yukarıda ki maddelerde ki evraklar,
  • Adınıza kayıtlı bulunan telefon, doğalgaz veya elektrik faturası

istenen belgeler arasındadır. Sizde Akbank, Vakıfbank, Halkbankası, Ziraat, İşbank, TEB, Finansbank gibi banka şubelerine uğrayarak, Devlet destekli evlilik kredisi çekebilirsiniz.

 

 

Leave a Reply