Çeyiz Alışverişine Nereden Başlamalı?

Küçüklükten beri evliliğin, sıcacık yuvanın hayalini kurardım. Pembe panjurlu bir ev, şömine karşısında oturup iliklerime kadar ısındığımı hissederdim. Pencereden dışarı baktığımda yağan ya kar olurdu ya da yağmur. Bense evin içerisinde mutlu ve huzurlu hissederdim kendimi…  Yoksa sadece ben mi kurdum bu pembe hayalleri. Eminim ki en az benim kadar her genç kız bu hayallerden kurmuştur. Kurmadım diyen yalan söyler benden söylemesi 🙂 Doğamızda var çünkü. Hayal kurmak, hayallerimiz için elimizden gelen tüm güçlerimizi kullanmak… Peki ya kurduğumuz hayallerin bu kadar kısa süre içerisinde şekilleneceğini düşünmedik değil mi? Zaman ne kadar çabuk geçti sizce? Ben hiç anlamadım bu geçen zamanı. Şu an çok farklı bir telaş içerisindeyim. Sürekli çeyiz alışverişleri yapıyor ve kendimi alamıyorum.  Çeyiz alışverişine başlamadan önce kendime bir liste hazırlamıştım. Planlı programlı ilerlemek açısından bana çok yardımcı oldu. Şimdi benimle aynı telaşta olanlar ya da olacaklar için listemi paylaşıyorum. İyi okumalar diliyorum. 🙂

 

1- İlk Önce Mutfak araç gereçlerini almanızı tavsiye ediyorum. Çünkü en kapsamlı olan ve detay isteyen bir bölümdür. Mutfak eşyalarını alın zaten çeyiziniz neredeyse bitmiştir 🙂 Çeyiz Listem adlı yazımda detaylı mutfak için alınması gerekenleri bulabilirsiniz.

 

2- Mutfak eşyalarının tamamını aldıysanız artık ikinci bölüme geçebilirsiniz 🙂 İkinci olarak Yatak Odası için gerekli ihtiyaçları almanız. Yatak odası için almanız gerekenler Çeyiz Listem adlı yazımda detaylı bir şekilde vardır.

 

3- Mutfak alışverişi ve Yatak odası için gerekli ihtiyaçları aldıktan sonra en sona iki aşama kalıyor. Bu iki aşama evlilik tarihiniz yakınsa ve oturacağınız ev belliyse devreye giriyor. Son iki aşamada Banyo için alacak ihtiyaçlar ve Elektronik ihtiyaçlar. Şahsen ben evlilik tarihim yaklaştığı zaman elektronik eşyaları alacağım. Erkenden alıp da Garantisinin bitmesini istemiyorum. Olmaz olmaz olacağı olur bozulur vs. verdiğim para boşuna gider. Aynı zamanda Banyo için gerekli olan ihtiyaçları banyoma uygun düzen ve dekor yaparak alacağım. Her zaman planlı programlı gitmek en güzeli.

 

Umarım en az kendime yardımcı olduğum kadar size de yardımcı olurum.  Yorumlarınız benim için çok değerli. Olumlu ya da olumsuz yorumlarınızı bekliyorum. 🙂

Leave a Reply